Inteligentny dom z Raspberry Pi – da się!

Inteligentny dom z Raspberry Pi – da się!

Systemy smart home zyskują coraz większą popularność. Wykorzystywane są zarówno gotowe zestawy, jak i samodzielnie konstruowane instalacje.

Sprawdź, jak zrobić inteligentny dom, wykorzystując popularną płytkę Raspberry Pi.

Smart home – jak to działa?

Smart home, czyli inteligentny dom, to bezprzewodowy lub przewodowy system składający się z rozmaitych urządzeń kontrolowanych z poziomu centralnego (na przykład przez główny moduł automatyki, z aplikacji na smartfonie etc.). Zazwyczaj istotną cechą takich instalacji jest możliwość dostosowania sposobu działania do aktualnych warunków, na przykład na podstawie danych z czujników i automatyzacja wielu procesów zakładająca możliwość podejmowania działań przez system bez konieczności ingerencji użytkownika (przykładowo automatyczne zamykanie bramy po opuszczeniu posesji przez mieszkańców). Z systemem smart home można połączyć praktycznie każde urządzenie i instalację zasilane prądem – oświetlenie, sprzęt AGD, ogrzewanie, klimatyzacja, urządzenia multimedialne, monitoring, systemy kontroli dostępu i bezpieczeństwa, alarmy, elektryczne rolety i bramy oraz wiele innych.

Inteligentny dom z Raspberry Pi

Płytka Raspberry Pi to jedno z rozwiązań, które bardzo często pojawia się w projektach samodzielnie tworzonych systemów inteligentnego budynku. Najczęściej występuje jako kluczowy komponent jednostki centralnej, pozwalający na podłączenie do systemu pomniejszych elementów (na przykład przekaźników czy sterowników poszczególnych podsystemów – oświetlenia, rolet etc.). Sterowanie całością może odbywać się na przykład przez stworzoną przez użytkownika stronę internetową, która jest obsługiwana bezpośrednio z Raspberry Pi (po podłączeniu urządzeń peryferyjnych – klawiatury, myszy, ekranu etc.) lub za pośrednictwem znajdującego się w tej samej sieci komputera PC albo laptopa. Raspberry Pi może też obsługiwać gotowe systemy smart home, takie jak Domoticz czy Home Assistant. Umożliwiają one korzystanie z rozmaitych praktycznych funkcji, na przykład obsługę przez aplikację na smartfony. Możesz dowiedzieć się więcej o Raspberry Pi i jego programowaniu z innych artykułów na naszym blogu.

Smart dom z Raspberry Pi – co będzie potrzebne?

W zależności od planowanych funkcji Twojego inteligentnego domu, mogą być potrzebne różne urządzenia i elementy elektroniczne:

Płytka Raspberry Pi

Jako baza do stworzenia centrali smart home na bazie Raspberry Pi może posłużyć na przykład Raspberry Pi Zero W, które posiada funkcję komunikacji bezprzewodowej.

Czujniki

Czujniki temperatury, wilgotności, światła, ruchu, jakości powietrza czy niebezpiecznych substancji pomogą Ci zbierać dane, które następnie mogą zostać wykorzystane do automatycznego sterowania urządzeniami i instalacjami. Do tej kategorii należą również urządzenia wyposażone w rozmaite czujniki optyczne – na przykład kamery monitoringu.

Przekaźniki

Korzystając z przekaźników, możesz sterować urządzeniami i instalacjami niskiego lub wysokiego napięcia.

Sterowniki

Sterowniki do poszczególnych podsystemów smart home (na przykład instalacji oświetleniowej) umożliwiają kontrolowanie działania każdego z elementów inteligentnego domu. Raspberry Pi może współpracować z gotowymi sterownikami, ale można także stworzyć je samodzielnie – na przykład z pomocą Arduino oraz odpowiednich nakładek i elementów wykonawczych.

Urządzenia i elementy wykonawcze

Urządzenia elektroniczne (RTV, AGD) i elementy wykonawcze (na przykład silniki czy siłowniki) mogą być podłączone do systemu za pośrednictwem prostych modułów z przekaźnikami lub bardziej skomplikowanych sterowników, które pozwalają na kontrolowanie większej ilości funkcji. Niektóre inteligentne urządzenia elektroniczne, takie jak głowice termostatyczne do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym, posiadają zintegrowane sterowniki, dzięki czemu wystarczy połączyć je przewodowo lub bezprzewodowo z jednostką centralną i odpowiednio skonfigurować.

Warto pamiętać, że w przypadku instalacji bezprzewodowej konieczne jest także zapewnienie stabilnego łącza internetowego oraz połączenia z siecią WiFi. Natomiast w projektach przewodowych należy zadbać o zapewnienie połączeń kablowych między modułem centralnym a poszczególnymi elementami systemu.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.