Czym jest Raspberry Pi? – wstępne informacje

Minikomputer wielkości karty kredytowej? Czy to w ogóle możliwe? Zdecydowanie tak. Przedstawiamy Raspberry Pi, czyli wydajność i kompaktowe rozmiary w jednym.

Co to jest Raspberry Pi? To najpopularniejszy na świecie minikomputer, którego pierwsza wersja trafiła na rynek w 2012 roku. Obecnie miliony użytkowników RPi tworzy społeczność, która wspólnie tworzy nowe projekty, dzieli się wiedzą i pomysłami.

Raspberry Pi – krótki rys historyczny

Pisząc o początkach RPi nie sposób nie wspomnieć o współpracy Davida Brabena, Mullinsa, Langa, Mycrofta i Petra Lomasa, czyli założycieli Raspberry Pi Foundation. Ich celem było stworzenie wydajnego i jednocześnie niewielkiego minikomputera charakteryzującego się uniwersalnym wykorzystaniem i przeznaczonego zarówno dla studentów, jak i majsterkowiczów oraz programistów. Premiera pierwszej generacji urządzenia okazała się spektakularnym sukcesem. Już po 30 minutach zostały wyprzedane wszystkie modele. Więcej o historii popularnej maliny można przeczytać w artykule znajdującym się pod tym linkiem.

Co to jest Raspberry Pi? Najważniejsze informacje w pigułce

Nazywanie Raspberry Pi minikomputerem nie wzięło się znikąd. Jest to w pełni funkcjonalny komputer wyposażony we wszystkim najważniejsze podzespoły. Mowa tu o wydajnym procesorze, który zarządza pracą całego urządzenia, a także szybkiej pamięci operacyjnej RAM. W zależności od wersji RPi, na pokładzie znajdują się też różne interfejsy komunikacyjne i moduły.

Zatem co można zrobić z Raspberry Pi?

Lista projektów i możliwości wykorzystania popularnej maliny jest niezwykle długa i na dodatek systematycznie rośnie. Raspberry Pi może być z powodzeniem wykorzystywane do zarządzania pracą innych urządzeń, stworzenia serwera, stacji radiowej, pogodowej, a także konsol do grania. RPi może być również częścią systemu smart home oraz podstawą do budowy centrum monitoringu sieci. Każda kolejna generacja Raspberry Pi charakteryzuje się wyższą wydajnością i nową funkcjonalnością. Przyjrzyjmy się bliżej modelowi Raspberry Pi 4 model B.

  • Na początku warto zaznaczyć, że wspomniany model występuje w trzech wariantach. Poszczególne modele różnią się od siebie wielkością pamięci operacyjnej RAM, a co za tym idzie, wydajnością. Użytkownicy mają do wyboru minikomputer z 2, 4 lub nawet 8 GB szybkiej pamięci RAM typu LPDDR4. Rdzeń popularnej maliny to Cortex-A72 o taktowaniu 1,5 GHz. Minikomputer współpracuje m.in. z takich systemami operacyjnymi jak Raspbian, Linux i Windows lot.

Na szczególną uwagę zasługuje również liczba i typ interfejsów komunikacyjnych. Po pierwsze, użytkownik ma do dyspozycji dwa szybkie porty USB typu w standardzie 3.0 i dwa porty USB typu A 2.0. Po drugie, na płytce znajduje się port Ethernet o przepustowości do 100 Mbps. Po trzecie, minikomputer Raspberry Pi 4B jest wyposażony w moduł WiFi pracujący zarówno w częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz, a także w energooszczędny moduł Bluetooth 5. Ponadto popularna malina może komunikować za za pośrednictwem GPIO, UART, SPI i I2C. Na szczególną uwagę zasługuje też obecność gniazda CSI i DSI oraz dwóch portów microHDMI.

Raspberry Pi Zero i Pico

Choć główna serii RPi wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, to nie są to najmniejsze minikomputery sygnowane logiem maliny. Mowa tu oczywiście o Raspberry Pi Zero i najmniejszym minikomputerze z rodziny Raspberry, czyli Pico. Wymiary płytek przedstawiają się następująco.

  • RPi Zero ma 65 mm długości, 30 mm szerokości i 5 mm grubości. Płytkę napędza procesor Broadcom BCM2835 charakteryzujący się taktowaniem na poziomie 1 GHz. Ponadto minikomputer jest wyposażony w 512 MB pamięci operacyjnej RAM pracującej z częstotliwością 400 MHz.
  • Raspberry Pi Pico opiera się o układ RP2040 składający się z dwóch rdzeni wyróżniających się taktowaniem 133 MHz. Ponadto minikomputer jest wyposażony w 264 kb szybkiej pamięci operacyjnej typu SRAM, a także 2 MB wbudowanej pamięci Flash.

Ze względu na mniejszą wydajność, zarówno Raspberry Pi Zero, jak i Pico są wykorzystywane w projektach, które nie wymagają zbyt dużo mocy obliczeniowej. Mniejsze wersje minikomputerów są zdecydowanie tańsze i świetnie sprawdzą się w edukacji i prototypowaniu. Fora internetowe są pełne gotowych schematów, które zakładają wykorzystanie jednego z dwóch najmniejszych minikomputerów sygnowanych logiem maliny. To również świetna propozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z minikomputerami i poszukują prostej w obsłudze i przede wszystkim doskonale opisanej platformy.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.