Projekty dla początkujących raspberry pi – jak zacząć?

Raspberry Pi to miniaturowy komputer przeznaczony dla każdego entuzjasty szeroko rozumianej techniki komputerowej – również początkującego!

Raspberry Pi – poznając zastosowania minikomputerów w praktyce

Niniejszy artykuł przedstawia przykładowe projekty aplikacji na minikomputer Raspberry Pi, które może wykonać każdy początkujący użytkownik słynnej “malinki”.

Raspberry Pi – komputer, który bawi i uczy

Raspberry Pi to niewielki komputer jednopłytkowy, który pierwotnie został zaprojektowany do celów edukacyjnych, choć oprócz studentów i nauczycieli, upodobało go sobie sporo hobbystów, jak i profesjonalnych konstruktorów. Wszechstronność Raspberry Pi polega na tym, że poznając jego możliwości, rozwijamy naszą praktyczną wiedzę w zakresie budowy i zasady działania komputerów, programowania, elektroniki, robotyki, tworzenia aplikacji internetu rzeczy (IoT), a także na wielu innych polach. Za sięgnięciem po Raspberry Pi przemawia także bardzo dobre wsparcie ze strony producenta, jak również społeczności użytkowników, którzy także udostępniają swoje ,,malinowe” projekty w internecie. A zatem, przejdźmy do przykładowych projektów na Raspberry Pi, które są proste, a zarazem praktyczne!

Zdalne drukowanie z Raspberry Pi

Wykorzystując Raspberry Pi, możesz wyposażyć drukarkę starszego typu w funkcję komunikacji bezprzewodowej. Dzięki temu, będziesz mógł sterować procesem drukowania z dowolnego urządzenia wspierającego łączność bezprzewodową, np. komputera, tabletu czy też smartfona. Realizując ten projekt, poznasz podstawy działania serwerów i sieci komputerowych. W tym projekcie, konieczne będzie zainstalowanie na urządzeniu nadrzędnym aplikacji CUPS, która umożliwia utworzenie serwera do drukowania. W celu wyposażenia tradycyjnej drukarki w funkcję łączności bezprzewodowej, należy wybrać ten model Raspberry Pi, który jest wyposażony w łączność Wi-Fi (np. Pi 3B+ lub Pi 4B).

Pomiary odległości z Raspberry Pi

Imponującą moc obliczeniową Raspberry Pi możesz także wykorzystać do zaprojektowania prostych i zaawansowanych przyrządów pomiarowych. Jednym z nich jest czujnik do pomiaru odległości. Pomiary odległości są wykorzystywane m.in. w motoryzacji – czujniki parkowania umożliwiają odpowiednio wczesne poinformowanie kierowcy o zbliżaniu się do przeszkody poprzez uruchomienie sygnału dźwiękowego. Taki czujnik możesz także zastosować w swoim projekcie robota, który automatycznie omija przeszkody dzięki czujnikowi odległości. W tym projekcie będziesz potrzebował modułu ultradźwiękowego czujnika odległość, np. HC-SR04. Ponieważ piny GPIO w Raspberry Pi tolerują poziom logiczny 3,3V, podczas gdy czujnik HC-SR04 wymaga zasilania napięciem 5V, wyprowadzenia czujnika “ECHO” i “GND” należy łączy z Raspberry Pi poprzez rezystory, odpowiednio 330Ω i 470Ω.

Domowy strażnik – Raspberry Pi jako zabezpieczenie przed włamywaczami

Jeśli trzymamy w naszym domu dobra materialne o wysokiej wartości pieniężnej lub sentymentalnej – tym bardziej warto wyposażyć dom w odpowiednie systemy zabezpieczeń, które znacznie zredukują ryzyko wtargnięcia na teren naszej posesji niepowołanych osób. W tym celu, Raspberry Pi również okazuje się być świetnym rozwiązaniem! Zbudować własnoręcznie system antywłamaniowy – bezcenne! W takim projekcie, jako urządzenia peryferyjne współpracujące z Raspberry Pi możesz wykorzystać m.in. czujnik ruchu PIR HC-SR501 na podczerwień, alarm dźwiękowy uzupełniony o alarm świetlny – oba człony wyzwalane z czujnika ruchu, a także miniaturową kamerę do Raspberry Pi, np. Raspberry Pi NoIR Camera HD v2, która gwarantuje rozdzielczość na poziomie 8,0Mpix oraz wspiera tryb HD 1080p/720p. Do tego projektu warto również wybrać Raspberry Pi z wbudowaną łącznością bezprzewodową – w przypadku wykrycia obecności nieproszonych gości, dostaniesz powiadomienie na telefon, nawet pod Twoją nieobecność!

Raspberry Pi jako komputer na biurko

Oprócz licznych projektów z wykorzystaniem pinów GPIO do podłączenia zewnętrznych modułów i innych elementów osprzętu dodatkowego, z Raspberry Pi możesz korzystać jak z klasycznego komputera klasy PC. Do tego celu, szczególnie polecamy model Pi 4B, który jest bogato wyposażony w złącza USB, a także Ethernet i HDMI. Dzięki temu, możesz podłączyć wszystkie niezbędne urządzenia zewnętrzne, takie jak np. klawiatura, myszka, monitor i router. W ten sposób, Raspberry Pi może sprawdzić się w roli komputera do wykonywania zadań biurowych (tworzenie i edycja dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji), rozrywki (przeglądanie zdjęć, filmów, gry komputerowe), a także edukacyjnych (nauka pisania programów, obsługa edytorów graficznych i wiele innych). Co więcej, w porównaniu do standardowej wielkości jednostek centralnych komputerów klasy PC, Raspberry Pi zajmuje zdecydowanie znikomą ilość miejsca. Ponadto, “malinkę” możemy wyposażyć w dodatkowe chłodzenie, co jest szczególnie przydatne, kiedy korzystamy z aplikacji silnie obciążających główny układ SoC.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.