Najpopularniejsze kursy i książki o Raspberry Pi

Home / Bez kategorii / Najpopularniejsze kursy i książki o Raspberry Pi
Najpopularniejsze kursy i książki o Raspberry Pi

Raspberry Pi cieszy się stale rosnącą popularnością i to zarówno wśród profesjonalistów, jak i w kręgach amatorów oraz początkujących adeptów IT. Poznawanie konstrukcji hardware’u, zagadnień związanych z systemem operacyjnym Linux czy wreszcie podstaw programowania, warto rozpocząć mając w garści dobrze przygotowane, przystępne materiały. Bezboleśnie i szybko wprowadzą nas one w nowe zagadnienia. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie najciekawsze książki i kursy o Raspberry Pi, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Książki o Raspberry Pi

  • Raspberry Pi Beginner’s Book – oficjalny podręcznik o Raspberry Pi z dołączonym zestawem, zawierającym Raspberry Pi Zero W, oficjalną obudowę, kartę pamięci oraz adaptery USB i HDMI. Przystępny, bogato ilustrowany podręcznik w języku angielskim opisuje wszystkie etapy poznawania „malinki”, prowadząc czytelnika za rękę – od pierwszego podłączenia i instalacji systemu operacyjnego, podstaw obsługi Raspberry Pi poprzez interfejs terminalowy, aż do podstaw programowania i utrzymania kodu (z obsługą serwera Git oraz wykonywaniem kopii zapasowych włącznie).
  • Simon Monk, Elektronika z wykorzystaniem Arduino i Raspberry Pi. Receptury – kompleksowy podręcznik, obejmujący zarówno wprowadzenie do podstaw elektroniki, jak i szereg gotowych receptur pozwalających na budowę konkretnych projektów oraz dodawanie przeróżnych funkcjonalności – a wszystko to w oparciu o dwie najpopularniejsze wśród makerów platformy (oprócz Raspberry Pi, książka traktuje także o płytkach Arduino, bazujących na 8-bitowych mikrokontrolerach AVR).
  • Donald Norris, Raspberry Pi. Niesamowite projekty – zbiór projektów na różnych poziomach zaawansowania – począwszy od prostego migacza LED i odtwarzacza MP3, a skończywszy na budowie samobieżnego pojazdu czy systemu automatyki domowej. Książka, przy okazji opisu konkretnych projektów, wprowadza czytelnika w tajniki pracy z systemem operacyjnym, bibliotekami programistycznymi i narzędziami terminalowymi, zahaczając także o niezbędne wyjaśnienia kwestii sprzętowych.
  • Lynn Beiglhey, JavaScript w praktyce. Stwórz twitterowego bota – książka opisuje metody pracy z coraz popularniejszym, niezwykle uniwersalnym środowiskiem programistycznym node.js. Platforma bazuje na języku JavaScript – do niedawna używanym jedynie w mniej lub bardziej złożonych aplikacjach webowych, pracujących po stronie klienta, a dzisiaj stanowiącym potężne narzędzie używane do pisania całych, funkcjonalnych serwerów czy oprogramowania systemów wbudowanych. Zwarty opis, podzielony na cztery rozdziały, przeprowadza czytelnika przez proces instalacji i konfiguracji środowiska node.js na platformie Raspberry Pi, a następnie przedstawia metody łączenia serwera z serwisem twitter.
  • The MagPi – nie sposób nie wspomnieć tutaj o jednym z podstawowych źródeł informacji na temat nowości w „malinowym” świecie. To oficjalny magazyn Raspberry Pi, wydawany co miesiąc i zbierający nie tylko najważniejsze informacje o nowych wersjach platformy, ale także kursy, porady czy też opisy projektów wykonanych na bazie Raspberry Pi przez hobbystów z całego świata. Magazyn jest dostępny w języku angielskim, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (PDF).

Kursy Raspberry Pi

Z oczywistych względów, oferta internetowych szkoleń dotyczących różnych aspektów pracy z Raspberry Pi – zarówno kursów darmowych, jak i płatnych – jest niezwykle szeroka. Co równie ważne – wzbogaca się stale o nowe materiały. W tym miejscu opisujemy kilka najciekawszych pozycji.

  • Kurs Raspberry Pi od podstaw
    (https://forbot.pl/blog/kurs-raspberry-pi-od-podstaw-wstep-spis-tresci-id23139) – przystępny i stale aktualizowany kurs podstaw Raspberry, opisujący zarówno niezbędne połączenia sprzętowe, jak i kwestie programistyczne oraz związane z obsługą systemu operacyjnego. Kurs kładzie nacisk na konkretne zagadnienia, np. obsługę interfejsów komunikacyjnych, usług i narzędzi sieciowych, kamer czy niskopoziomowych odwołań do GPIO. Skrótowo są opisane także podstawy programowania w języku Python.
  • Kurs Raspberry Pi, poziom II (projekty)
    (https://forbot.pl/blog/kurs-raspberry-pi-projekty-wstep-spis-tresci-id27419) – druga część kursu, święcącego tryumfy popularności na portalu Forbot, opisuje przykładowe projekty możliwe do zrealizowania za pomocą Raspberry Pi oraz niezbędnych elementów zewnętrznych. Sporo miejsca poświęcono obsłudze oprogramowania dedykowanego do sterowania inteligentnym domem (Domoticz), a także usługom sieciowym (np. serwerom druku, www czy powiadomieniom mailowym).
  • Praktyczny kurs Raspberry Pi
    (https://mlodytechnik.pl/eksperymenty-i-zadania-szkolne/kursy/28558-praktyczny-kurs-raspberry-pi) – kurs opublikowany online (co ważne – za darmo!) przez portal legendarnego czasopisma dla majsterkowiczów Młody Technik. Kurs opisuje zarówno same podstawy, jak i szereg ciekawych projektów oraz zastosowań (m.in. obsługę gier w stylu retro czy budowę własnego media center).
  • Platforma Udemy
    (https://www.udemy.com/pl/topic/raspberry-pi/) – spośród wszystkich wymienionych tutaj kursów, jedynie ta platforma oferuje kursy płatne. Należy jednak mieć na uwadze, że – oprócz wysokiej jakości materiałów – otrzymujesz tu także niezwykle szerokie i szczegółowe opisy wielu zagadnień. Dotykają one praktycznie każdej dziedziny pracy z Raspberry Pi – od absolutnych podstaw, poprzez programowanie usług sieciowych i IoT, na sztucznej inteligencji i przetwarzaniu obrazu skończywszy. Jest to także doskonałe miejsce dla profesjonalistów, którzy szukają wyspecjalizowanych kursów pozwalających na rozpoczęcie pracy nad wysoko zaawansowanymi, trudnymi zagadnieniami. Opis takich tematów w darmowych kursach dla początkujących nie byłby możliwy ani nawet wskazany, ze względu na stopień skomplikowania treści. Platforma oferuje kilkadziesiąt kursów w różnych cenach – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, choć kilka szkoleń jest zupełnie darmowych. Warto zauważyć, że obecnie z kursów dotyczących Raspberry Pi korzysta łącznie prawie 300 tysięcy użytkowników – co potwierdza jakość edukacyjną i praktyczną przydatność oferowanych materiałów.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.