Spis treści:
Raspberry Pi to popularny minikomputer o wielkości karty bankomatowej. Jego obsługa wymaga podstawowych umiejętności programowania.
Na szczęście podstaw najbardziej popularnych języków można się szybko nauczyć. Zatem jak programować Raspberry Pi?
Popularna malina, bo tak polscy użytkownicy przeważnie nazywają Raspberry Pi, ma własny system operacyjny. Jego wcześniejsza nazwa to Raspbian, natomiast obecnie ten oparty na Linuxie system określa się mianem Raspberry Pi OS. Aby dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii maliny, warto kliknąć ten link. Liczba języków umożliwiających programowanie opisywanego urządzenia jest stosunkowo duża, w tym artykule skupimy się wyłącznie na trzech. Będą to Python, język C i PHP.
Raspberry Pi – programowanie i podstawowe informacje
Pierwszym opisywanym językiem będzie Python, czyli popularny język tak zwanego wysokiego poziomu, który charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem. Celem nadrzędnym jego twórców była przede wszystkim przejrzystość kodu źródłowego. Ten język programowania jest cały czas udoskonalany w ramach projektu otwartego oprogramowania (z ang. Open Source).
Jak zatem programować Raspberry Pi w języku Python? Na początku warto znać cechy charakterystyczne, którymi wyróżnia się opisywany język.
- Pierwszą z nich jest brak obecności klamerek, które umieszczono zarówno na początku, jak i końcu każdego bloku kodu. Zastępują je tak zwane poziomy wcięcia znajdujące się w kodzie.
- Popularność języka Python bierze się m.in. jego elastyczności. Warto wiedzieć, że ma on pełne wsparcie programowania strukturalnego, czyli języka C. Dodatkowo, wspiera również popularne programowanie obiektowe – C#, C++ oraz Java. Nie sposób pominąć też funkcyjnego: Haskell i Lisp.
- Język Python charakteryzuje się dynamicznym systemem typów. Ponadto ma funkcję automatycznego zarządzania pamięcią.
Liczba osób posługujących się językiem Python systematycznie rośnie. Wokół Raspberry Pi utworzyła się społeczność, która używa wyłącznie tego języka programowania i uważa, że jest on najlepszy. Z czego to wynika? Przede wszystkim z ogromnej ilości materiałów edukacyjnych dostępnych za darmo w internecie. Dodatkowo, wspomniana wcześniej czytelność kodu sprawia, że jest to język, którym z pewnością warto się zainteresować, zaczynając przygodę z maliną. Aby dowiedzieć się, jakie są wartościowe kursy i książki o Raspberry Pi, warto przeczytać ten wpis na blogu.
Jaki język programowania wybrać? Ciąg dalszy
Kolejną popularną metodą oprogramowania jest język C. Choć trudno w to uwierzyć, jego początki sięgają lat 70. XX wieku. Oczywiście na przestrzeni lat język ulegał ciągłemu udoskonalaniu. Obecnie spośród jego najważniejszych elementów wyróżnia się:
- Komentarze blokowe zajmujące kilka linijek kodu, a także komentarze liniowe.
- Słowa klucze, które zostały systematycznie wprowadzane wraz z normami ISO i IEC.
- Typy podstawowe i pochodne oraz instrukcje sterujące.
Opisywany język jest popularny wśród części programistów i entuzjastów Raspberry Pi. Z kolei inni traktują go dość neutralnie, m.in. ze względu na możliwość pojawienia się dużej liczby błędów.
Jak programować Raspberry Pi, czyli język PHP
Język PHP znakomicie nadaje się do programowanie różnego rodzaju aplikacji sieciowych. Z tego powodu często używają go posiadacze popularnej maliny. Początki języka PHP sięgają 1994 roku. W następnych latach wydawane były kolejne wersje języka, a w 2020 roku światło ujrzała 8 odsłona PHP.
- Opisywany język opiera się o 4 moduły. Pierwszym z nich jest zawsze aktywny moduł jądra.
- Moduły oficjalne mogą być aktywowane bądź dezaktywowane przez administratora.
- Przedostatni moduł to repozytorium PECL, którzy trzeba samodzielnie poddać kompilacji. Z kolei ostatni to repozytorium PEAR, czyli moduł odpowiedzialny za realizowanie klas charakteryzujących się ujednoliconą budową.
Zatem jaki język jest najlepszy do programowania Pi? Wielu użytkowników jednoznacznie odpowie Python, choć warto podkreślić, że zarówno PHP, jak i C również mają wiele do zaoferowania. Z tego też powodu dobrze jest znać je wszystkie. Ostateczny wybór należy jednak do Ciebie.
Zobacz również
Inteligentny dom z Raspberry Pi - da się! Systemy smart home zyskują coraz większą popularność. Wykorzystywane są zarówno gotowe zestawy,…
Raspberry Pi to miniaturowy komputer przeznaczony dla każdego entuzjasty szeroko rozumianej techniki komputerowej - również początkującego! Raspberry Pi - poznając…
Minikomputer wielkości karty kredytowej? Czy to w ogóle możliwe? Zdecydowanie tak. Przedstawiamy Raspberry Pi, czyli wydajność i kompaktowe rozmiary w…
Raspbian to podstawowy system przeznaczony do wykorzystania w popularnych minikomputerach Raspberry Pi. Raspberry Pi Raspberry Pi to obecnie prawdopodobnie najpopularniejsza…