Najciekawsze projekty raspberry pi znalezione w sieci

Raspberry Pi – najciekawsze projekty

Raspberry Pi od lat inspiruje amatorów elektroniki i robotyki do budowy przeróżnych projektów, których zakres zastosowań i sposób wykonania potrafią zaskoczyć nawet „starego wyjadacza”. W tym wpisie przestawiamy kilka spośród wielu tysięcy projektów – jako inspirację do poszukiwań nowych aplikacji „maliny”, a także jako kolejny dowód na uniwersalność minikomputera, który zmienił oblicze (nie tylko) amatorskiej elektroniki na początku XXI wieku.

Raspberry Pi i wykrywanie duchów 

Anthony DiPilato, programista z USA, postanowił pewnego razu zbudować dla swojego taty – zafascynowanego zjawiskami paranormalnymi – gwiazdkowy prezent w postaci… wykrywacza duchów. Urządzenie, bazujące oczywiście na Raspberry Pi, jest wyposażone w szereg czujników – kamerę z oświetlaczem podczerwieni, detektory pola elektromagnetycznego z antenami teleskopowymi, mikrofon, kompas, barometr z czujnikiem temperatury, a także komorę jonizacyjną, pełniącą rolę licznika Geigera. Autor projektu opracował całkiem profesjonalną obudowę, gotową do wydrukowania za pomocą drukarki 3D, a dodatkowo wyposażył układ w wyświetlacz, pokazujący nie tylko obraz z kamery, ale także wyniki pomiarów za pomocą pokładowych czujników urządzenia. Niestety, oryginalny wpis nie pozwala stwierdzić, czy udało się za pomocą wykrywacza odnaleźć ślady życia pozagrobowego, ale designerski wygląd urządzenia i jego możliwości z pewnością i tak dostarczają obdarowanemu niezapomnianych przeżyć podczas poszukiwania tego, co niewidoczne. (http://anthonydipilato.com/2016/12/31/ghost-detector/)

Smartwatch z Windowsem 98 

Brzmi co najmniej dziwnie? A jednak, jeden z blogerów opracował takie właśnie urządzenie. Sprzęt jest, delikatnie ujmując, „nieco większy” niż dostępne w marketach inteligentne zegarki, ale za to oferuje znacznie bardziej czytelny wyświetlacz – bo aż 2,4-calowy – i sporą moc obliczeniową (zegarek napędza minikomputer Raspberry Pi 3A+). Wiekowy, bo już ponad 20-letni system operacyjny, działa w środowisku QEMU (emulatorze architektury różnych platform sprzętowych, „udającym” w tym zastosowaniu typowego „peceta” z końcówki XX wieku). Choć może nie jest to najwygodniejsze urządzenie do noszenia na co dzień, to z pewnością sprawdzi się doskonale w sytuacjach, w których zechcesz zaskoczyć znajomych zupełnie odlotowym gadżetem. Natomiast wszyscy użytkownicy pamiętający Windowsa 98 na pewno z łezką w oku powrócą do tego legendarnego systemu operacyjnego i przypomną sobie stare, dobre czasy. (https://314reactor.com/2017/03/01/windows-98-wrist-watch/)

Sam się zeskanuj! (dosłownie) 

Poppy Mosbacher opracowała ogromny skaner 3D, który umożliwia bardzo łatwe i szybkie zeskanowanie ciała człowieka, np. w celu utworzenia trójwymiarowego awatara, dokładnie odwzorowującego anatomię danej osoby. System składa się ze sporej ramy, na której umieszczonych zostało 27 zestawów Raspberry Pi Zero wraz z modułami kamer. Obrazy z modułów są przesyłane za pomocą sieci WiFi do komputera, w którym dane są zbierane, a następnie przygotowywane do renderingu. Projekt imponuje nie tylko ze względu na rozmiary i liczbę użytych minikomputerów, ale także ze względu na uzyskiwane rezultaty, które (jak na skaner z segmentu DIY) są wprost doskonałe. (https://www.instructables.com/id/3D-Body-Scanner-Using-Raspberry-Pi-Cameras/)

Animacje poklatkowe z użyciem jednego microswitcha 

Projekt – oprócz Raspberry Pi z kamerą – wymaga jedynie dwóch przewodów i mikroprzycisku. Za całą resztę odpowiada odpowiednie oprogramowanie. Po złożeniu i uruchomieniu, można z łatwością wykonywać poklatkowe animacje: wystarczy lekko zmodyfikować fotografowaną scenę, a następnie nacisnąć przycisk „migawki”. Raspberry wyzwoli ekspozycję (czyli, prościej mówiąc, zrobi zdjęcie), a komplet obrazów zostanie w końcowym etapie złożony do jednego wideo. To świetny sposób na dokumentowanie postępów pracy (np. budowy robota czy układania puzzli), a także prosta metoda generowania zabawnych filmików do różnych zastosowań. (https://projects.raspberrypi.org/en/projects/push-button-stop-motion/)

Teleskop, który wie, gdzie patrzeć 

Ciekawy projekt z użyciem 8-calowego teleskopu astronomicznego można znaleźć na popularnym portalu imgur. Teleskop umieszczono na specjalnie zaprojektowanej podstawie, wykonanej z solidnych profili metalowych i przygotowanych na potrzeby projektu elementów mechanicznych, wyfrezowanych za pomocą CNC. Raspberry Pi 3B steruje nie tylko silnikami napędowymi teleskopu, ale także obsługuje oprogramowanie służące do wyboru poszukiwanego ciała niebieskiego. Całość uzupełnia wyświetlacz LCD, umieszczony razem z elektroniką w obudowie wykonanej na drukarce 3D, a obsługa zdalna jest możliwa z użyciem klawiatury bezprzewodowej. (https://imgur.com/a/iOkCI)

Zagrajmy w… stół! 

Niezwykle ciekawy jest projekt inteligentnego stołu, podświetlanego za pomocą 300 diod LED RGB, które umieszczono – w postaci sporej matrycy – pod grubym szkłem. Za pomocą kontrolerów (autor zaprojektował dla nich drukowalne obudowy i udostępnił pliki w serwisie thingiverse) można sterować różnymi grami, jak choćby kultowym pongiem. Kontrolery podłączone są przewodowo do jednostki sterującej, pracującej pod kontrolą Raspberry Pi. Urządzenie doskonale sprawdza się jako stolik kawowy, choć mało prawdopodobne, aby zasiadający przy nim znajomi byli w stanie przezwyciężyć ciekawość i pozostawili nietypowy „mebel” wyłączony przez dłuższy czas… (https://github.com/rottaca/LEDTableEngine/wiki)

Uśmiech proszę! 

Na koniec jeszcze jeden ciekawy projekt, będący powrotem do kultowego gadżetu sprzed kilku dekad. Pierre Muth opracował opracował niewielki, uroczy aparat PolaPi-Zero – jak się łatwo domyślić, konstrukcja bazuje na Raspberry Pi Zero i dedykowanej kamerze, ale dodatkowo zawiera modułową drukarkę termiczną, umieszczoną razem z elektroniką oraz przyciskiem spustu migawki w obudowie z druku 3D. Po złożeniu i zaprogramowaniu całości oraz naciśnięciu przycisku, aparat zrobi zdjęcie, a następnie… wydrukuje czarno-białą odbitkę. Projekt jest całkiem udany i pozwala przywołać dawne lata, kiedy słynne Polaroidy święciły tryumfy popularności. (https://www.raspberrypi.org/magpi/polapi-zero/)

Gdzie szukać inspiracji?

75 najciekawszych projektów wykorzystujących Raspberry Pi – między innymi pomysły przedstawione w niniejszym artykule – możesz znaleźć w oficjalnym magazynie poświęconym „malince”, a dokładniej w numerze 75 z listopada 2018. https://www.raspberrypi.org/magpi-issues/MagPi75.pdf

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.